Ergonomia podczas grania w gry

Utrzymuj prawidłową postawę pleców

Powodem, dla którego tak wielu graczy skarży się na ból dolnej części pleców jest to, że nie ćwiczą oni prawidłowej postawy podczas gry. Jest to prawdopodobnie najważniejsza wskazówka na tej liście i najłatwiejsza do wdrożenia. Wszystko, co naprawdę musisz zrobić, to upewnić się, że siedzisz prosto, nie pochylasz się do przodu i utrzymujesz lekką (naturalną) krzywiznę pleców. Oto jak to zrobić:

Zacznij od siedzenia na krześle z plecami mocno przyciśniętymi do jego oparcia. Następnie odsuń lekko łopatki do tyłu, wypychając klatkę piersiową lekko do przodu. Na koniec podnieś głowę do góry, tak aby znalazła się w jednej linii z szyją i kręgosłupem.
Kolejną podstawą dobrej postawy jest trzymanie stóp płasko na podłodze, pod kątem 90 stopni. Jeśli nie możesz dosięgnąć podłogi, opuść krzesło lub znajdź oparcie, np. w postaci książek lub drewnianych desek. Utrzymanie stóp płasko na podłodze pomoże Ci rozluźnić mięśnie, zwłaszcza mięśnie pleców, i zapobiegnie przedwczesnemu zmęczeniu podczas sesji gier.

Stosuj poduszkę podpierającą odcinek lędźwiowy

Pamiętasz naturalną krzywiznę kręgosłupa, o której mówiliśmy przed chwilą? Podparcie odcinka lędźwiowego pomoże Ci utrzymać tę krzywiznę. Jest to poduszka lub podobny kawałek materiału, który umieszcza się za plecami w tej okolicy, aby można było się podeprzeć, zachowując prawidłową postawę.

Zaletą krzeseł z regulowanym podparciem lędźwiowym jest to, że można je dopasować do kształtu swojego ciała. W rzeczywistości większość z nas nie ma pieniędzy, aby kupić takie krzesło, więc najlepiej jest użyć poduszki. Więcej o fotelach do gier w tym artykule. Obserwuj swoje ciała i ustaw poduszkę na takim poziomie, aby czuć się naturalnie i komfortowo.

Upewnij się, że Twoje ramiona mają podparcie

Jeśli twoje ramiona nie są dobrze podparte podczas gry, mięśnie ramion i szyi będą wyczerpane. Aby mieć pewność, że są one podparte, należy oprzeć je na biurku lub na podłokietnikach krzesła. Podłokietnik/biurko należy ustawić tak, aby ramiona nie były zgarbione, a łokcie ustawione pod kątem około 90 stopni. Należy również spróbować rozluźnić nadgarstki. Ergonomiczne klawiatury i myszy pomagają utrzymać nadgarstki w neutralnej pozycji podczas gry i dodatkowo zmniejszają ryzyko wystąpienia urazów związanych z napięciem.

Rób przerwy przynajmniej raz na godzinę

Robienie aktywnych przerw w czasie gry i poruszanie się po pokoju lub domu jest dobrym sposobem na zapobieganie poważnym schorzeniom kręgosłupa. Nie ma zasady co do tego, jak długo należy zrobić przerwę, ale wszyscy zgadzają się co do tego, że należy się ruszać.